Blog
Plusy i minusy vanlife’u

Plusy i minusy vanlife’u

“Marzeniem każdego jest żyć w ten sposób!”

“Żyć w campervanie? Oszaleliście?!”

“Wow! Niesamowite! Ja też chcę!”

“Co”

“Serio? Fantastycznie.”

“Nawet nie chcę o tym myśleć.”

Znajomi zareagowali na nasz pomysł na vanlife na wiele różnych sposobów. Internauci też mieli swoje opinie. Nie zamierzaliśmy nikogo słuchać. Chcieliśmy po prostu spróbować, bo wszystko może być wspaniałe dla jednej osoby i zupełnie nieakceptowalne dla drugiej.

Po kilku miesiącach życia w ten sposób, mamy dużo refleksji. Przede wszystkim, doświadczenia zależą od kraju, pory roku, pogody i przypadkowych zdarzeń. Są jednak pewne główne plusy i minusy, które zebraliśmy w tym wpisie. Zapraszamy do czytania!

PLUSY

Niezależność –> Możesz jechać kiedy i dokąd tylko chcesz. Po prostu podejmujesz decyzję i jedziesz.

Niesamowite widoki –> Nie ma nic lepszego niż pobudka i poranna kawa w pięknym miejscu, pośród natury. Słońce, góry, morze. Każdego dnia coś innego. To samo z wieczorami. Oglądanie zachodów słońca w pięknych miejscach stało się naszą rutyną.

Własne (wygodne) łóżko –> Wiele osób nie może spać w czyimś łóżku. To normalne. Kiedy zatrzymujesz się w hotelu lub hostelu czasem jest fajnie, ale czasami żałujesz decyzji. Nasze łóżko w campervanie jest bardzo wygodne i uwielbiamy w nim spać 🙂

Nie trzeba pakować bagażu –> Możesz podróżować z miejsca na miejsce ze wszystkimi niezbędnymi rzeczami i nie musisz myśleć o pakowaniu i rozpakowywaniu.

Masz ze sobą swój dom –> Na początku może to się wydawać niewiarygodne, ale po pewnym czasie naprawdę czujesz się w campervanie jak w domu. Zawsze, gdy w nim jesteś, czujesz się jak w domu. I nawet jeśli nie jesteś osobą, która bardzo tego domu potrzebuje, to kiedy dużo podróżujesz, czasami po prostu zaczynasz o nim marzyć.

Ulubione rzeczy –> Kiedy ludzie podróżują, zazwyczaj mogą zabrać tylko najważniejsze rzeczy. Kiedy jesteś vanliferem, możesz mieć o wiele więcej przedmiotów. Przykład? Ulubiony kubek, koc, misia, sukienkę, książkę.

Wolność –> Jeśli nie podoba Ci się miejsce, w którym jesteś, po prostu odjeżdżasz. Jeśli je lubisz, zazwyczaj możesz zostać tak długo, jak chcesz.

Ludzie –> Możesz spotkać wielu niesamowitych ludzi. Niektórzy z nich są podróżnikami, inni po prostu wyszli na spacer, a ty ich spotykasz. Możesz z nimi porozmawiać przez 5 minut i zapomnieć, lub nawiązać przyjaźń na dłuższy czas.

Żadnych rezerwacji –> Nie musisz się martwić o daty, ceny, lokalizacje i inne szczegóły dotyczące pokoi do wynajęcia w miejscach, które chcesz odwiedzić. Możesz po prostu tam pojechać i się zatrzymać.

Własna toaleta w miejscach publicznych –> Kto nigdy nie znalazł się w sytuacji, w której bardzo potrzebował skorzystać z toalety w miejscu publicznym, a nie było takiej możliwości? Nie znoszę tego uczucia. Mając kampera możesz po prostu iść do niego i skorzystać z własnej toalety (oczywiście jeśli ją tam masz – my mamy).

Zapas wody i jedzenia –> Jak w domu, tak i w campervanie masz zapas jedzenia i wody, więc kiedy jesteś głodna/y lub spragniona/y możesz otworzyć lodówkę lub szafkę i wziąć co chcesz. Gdziekolwiek jesteś: w lesie, mieście, nad jeziorem, na drodze. I możesz przygotować ciepłe jedzenie lub kawę, kiedy tylko tego potrzebujesz. Uwielbiam to 😉

Psy –> Zwykle podróżujemy z psami. Jeśli Ty też, to wiesz, że czasem problemem jest znalezienie odpowiedniego miejsca, w którym możesz zatrzymać się ze swoim pupilem. Ale z tym można sobie jeszcze poradzić. Gorzej jest wtedy, gdy chcesz coś zwiedzić, a psy (lub koty) nie są dozwolone. Wtedy nie wiadomo co zrobić. Jeśli masz campervana, możesz po prostu zostawić w nim zwierzęta (oczywiście gdy temperatura w środku jest odpowiednia) i iść zwiedzać. Po powrocie bierzesz zwierzaka i idziecie razem na spacer. A potem możecie iść spać w samochodzie, nie myśląc o przyjaznym dla zwierząt hotelu. Nic lepszego!

Trochę prywatności wszędzie –> Jeśli masz przy sobie dom, możesz go zatrzymać w środku miasta i czuć się komfortowo. Możesz zmienić ubranie lub zdrzemnąć się, bez względu na to, co dzieje się na zewnątrz.

Brak planów –> Jeśli nie lubisz planować, vanlife jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. W danej chwili możesz po prostu robić to, co chcesz. W dodatku cały czas jesteś w domu. I w podróży w tym samym czasie. Nie musisz niczego planować. Po prostu żyć!

MINUSY

Niewielka przestrzeń –> Nie jest to tak duży problem, jak się wydaje, bo podczas vanlife’u spędza się dużo czasu na zewnątrz. Często można mieć swój własny “prywatny ogród” lub po prostu robić rzeczy na zewnątrz. Ale kiedy jest chłodno lub jesteś zmęczona/y i chcesz spędzić trochę czasu w samochodzie, czujesz brak miejsca.

Limitowana elektryczność –> Mamy panele słoneczne i duże akumulatory, więc zawsze mieliśmy wystarczająco dużo prądu, ale musimy pamiętać o ograniczeniach i o tym, że nie można naładować wszystkich urządzeń w tym samym czasie.

Limitowany Internet –> Kiedy odwiedzasz różne kraje, musisz o tym myśleć. Internet mobilny z własnej sieci zwykle jest bardzo ograniczony za granicą. Kupowanie kart i pakietów z internetem w każdym kraju to inna przygoda. I rzadko pozwala na nielimitowany dostęp do sieci.

Zimna woda –> Wiemy, że w campervanach może być wiele różnych rozwiązań, ale w naszym nie ma żadnego systemu ogrzewania wody. Jeśli potrzebujemy mieć ciepłą wodę, używamy czajnika. Również gdy chcemy wziąć prysznic, musimy zagotować trochę wody i dodać ją do zbiornika.

Czysta i brudna woda –> Woda oczywiście również jest ograniczona. Kiedy widzisz, że jej brakuje, musisz znaleźć jakieś źródło i uzupełnić zapasy. Szczerze mówiąc, nie jest to zbyt trudne zadanie, ale trzeba o tym myśleć. To samo z brudną wodą, którą należy wylać w wyznaczonych miejscach.

Cały czas w miejscach publicznych –> Nawet jeśli zatrzymasz campervana na środku pustkowia, na polu lub w lesie, to nie jest to twoja prywatna przestrzeń. Jesteś cały czas w miejscach publicznych. Zazwyczaj nie jest to duży problem, ale my po pewnym czasie podróży zaczęliśmy doceniać prywatność.

Potrzeba organizacji życia –> W vanlifie wszystko musi być zorganizowane. Rzeczy muszą być zrobione w odpowiednim porządku. Nie można kupić zbyt wielu produktów, bo nie będzie gdzie ich trzymać. Musisz znaleźć wodę w dobrym momencie. Ładować baterie, gdy świeci słońce, a nie gdy pada deszcz. Kuchnię należy czyścić natychmiast po gotowaniu. I wyrzucać śmieci, gdy zobaczysz pojemnik. I tak dalej. Jest wiele czynności, o których trzeba pamiętać i robić je w zorganizowany sposób.

Czasochłonne podstawy –> Podstawowe czynności, takie jak te wymienione w poprzednim punkcie, zużywają dużo czasu. Przygotowanie toalety trwa, przygotowanie prysznica również. Oczywiście wymiana zbiorników na wodę również.

Niewygodna łazienka –> Miło jest mieć prywatną łazienkę w podróży. Nie każdy ją ma. Nie wyobrażamy sobie życia bez niej, więc w naszym campervanie zbudowaliśmy prostą przestrzeń z prysznicem i toaletą. Ale to nie jest to samo, co zwykła łazienka, za którą czasem tęsknimy.

Dużo czasu za kierownicą –> Na początku myśleliśmy, że będziemy zostawać dłużej w jednym miejscu i nie będziemy dużo jeździć. Ale to nie działa w ten sposób. Prawie każdego dnia gdzieś się przeprowadzasz i po pewnym czasie widzisz na liczniku kilometrów, że liczba rośnie bardzo szybko.

Usterki i awarie –> Jeśli myślisz, że w mieszkaniu rzeczy psują się zbyt często, powinieneś spróbować vanlife’u! Cały czas coś się psuje. I zazwyczaj trzeba to natychmiast naprawić. Albo poszukać sklepu, żeby coś kupić. I nie zawsze jest to takie proste.

Prowadzenie dużego samochodu –> Campervan to duży pojazd. Może nie każdy, ale nasz na pewno tak. Trudno się nim manewruje w wąskich uliczkach i ciasnych przestrzeniach. Trzeba też myśleć o ograniczeniach wysokości. Również jazda sama w sobie jest czasami bardzo męcząca. Zwłaszcza gdy wieje wiatr lub jedzie się przez góry. Rozmiar i ciężar pojazdu można po prostu poczuć i nie zawsze jest to przyjemne.

Bezpieczeństwo –> Nie uważamy, że vanlife jest niebezpiecznym sposobem podróżowania. Ale jeśli chcesz, aby był bezpieczny, musisz mieć ten temat z tyłu głowy przez cały czas. Kamper to miejsce, w którym trzymasz wszystkie swoje rzeczy, więc naprawdę nie chcesz, aby ktoś się do niego włamał i coś ukradł. Dlatego kiedy planujesz zwiedzanie, spacer lub po prostu zatrzymujesz się na noc, zawsze zadajesz sobie pytanie, czy jest tu wystarczająco bezpiecznie? Czasami nie jesteś pewna/y, ale po prostu zamykasz samochód i idziesz spać, bo naprawdę nie ma innej możliwości. A czasami zmieniasz punkt postoju, żeby czuć się bardziej komfortowo.

Vanlife ma wiele plusów i minusów. Nie wiem, czy wspomniałam o wszystkim, co jest ważne – jeśli nie, dodam później. Na pewno nie jest to idealne rozwiązanie, ale jest to bardzo ciekawy i ekscytujący sposób na życie. Absolutnie warto spróbować, jeśli kiedykolwiek się nad tym zastanawialiście! 🙂

2 thoughts on “Plusy i minusy vanlife’u

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *