Blog
Luksemburg – jedyne wielkie księstwo na świecie

Luksemburg – jedyne wielkie księstwo na świecie

Rozważając wymarzone kierunki podróży, nigdy nie pomyśleliśmy, że może być to Luksemburg. Szczerze mówiąc, nie myśleliśmy o nim w żadnym kontekście. I to był błąd!

Luksemburg w obiektywie kamery

Luksemburg, a właściwie Wielkie Księstwo Luksemburga, jest przepięknym krajem z niesamowitą stolicą. Ma mnóstwo do zaoferowania – od dzikich krajobrazów po nowoczesne wielkomiejskie budynki. Znajdował się na naszej trasie do Francji, więc z ciekawości się zatrzymaliśmy na trochę dłużej. Tak się zachwyciliśmy, że nawet nagraliśmy film, w którym pokazaliśmy ciekawe miejsca znajdujące się w głównym mieście kraju (do obejrzenia tutaj lub na naszym jutubie)

Film jest w języku angielskim, w którym prowadziliśmy wtedy bloga. Jest też naszym pierwszym podejściem do tego formatu, więc mamy duży dystans do osiągniętego efektu 😉

Poza filmem przygotowaliśmy też dla Was sporo informacji w bliższej nam formie tekstowej 🙂 Zatem czytajcie!

Główne informacje na temat Luksemburga

Zacznijmy od początku. Luksemburg leży między Republiką Federalną Niemiec, Belgią i Francją. To środek lądu, więc nie ma własnej linii brzegowej. Własnej kultury czy kuchni w zasadzie też nie. Niemal każdy aspekt życia w tym kraju przez lata ulegał wpływom sąsiednich państw. Następnie został wzbogacony przez licznych imigrantów. I tak powstało bardzo ciekawe państewko, które odkrywaliśmy krok po kroku.

Wyobraźcie sobie, że w całym kraju (zresztą jednym z najmniejszych w Europie) żyje raptem 0,6 miliona ludzi. Tylko połowa z nich może nazywać się rodowitymi Luksemburczykami. Pozostała część przyjechała tu z innych miejsc na świecie i została na dłużej. Efektem tego stanu rzeczy jest mix kulturowy i językowy, wyjątkowo dobrze widoczny na tak małym terytorium.

Życie codzienne w Luksemburgu

Badania mówią, że życie jest tu na bardzo wysokim poziomie, w światowej czołówce. Kraj ten jest także jednym z najbogatszych na naszym globie. Co więcej, minimalne wynagrodzenie za pracę jest najwyższe na świecie, a stopa bezrobocia najniższa. Te elementy, wraz z otwartością mieszkańców na obcokrajowców, doprowadziły w ostatnich latach do bardzo szybkiego wzrostu liczby ludności zamieszkującej kraj.

Duża liczba różnych nacji doprowadziła do pojawienia się nowych wyzwań. Jednym z nich była kwestia języka. No bo jak pogodzić oczekiwania rodowitych mieszkańców, bliskie kontakty z sąsiadami, konieczność dogadania się z przyjezdnymi oraz pragnienie, aby każdy czuł się dobrze? Nie było to proste, ale udało się wypracować pewne rozwiązania. Obecnie w kraju obowiązują trzy języki urzędowe: luksemburski, francuski i niemiecki. Poza nimi ludzie zwykle mówią też po angielsku lub holendersku. W konsekwencji napływu imigrantów z Portugalii także język portugalski stał się bardzo popularny i można go często usłyszeć. Większość ludzi mówi płynnie w 4 lub 5 językach! Brzmi niewiarygodnie, ale to prawda 🙂

Sami zostaliśmy zagadani w języku francuskim i zanim wydukaliśmy odpowiedź, otrzymaliśmy to samo pytanie w innych językach. Wybraliśmy więc rozmowę po angielsku 😉

Unia Europejska a Luksemburg

Mieszanie kultur w tym rejonie rozpoczęło się bardzo dawno temu. Na terytorium Luksemburga odbywały się bowiem liczne walki, wojny i konflikty. Z racji położenia geopolitycznego, nie dało się też uniknąć udziału w sporach niemiecko – francuskich. Ludzie zaczęli więc migrować. Ci, którzy zostali, w obawie o swoje bezpieczeństwo, zaczęli budować zamki. Powstało ich mnóstwo! Obecnie liczba zamków per capita jest najwyższa w Europie. Na tym nie skończyło się jednak poszukiwanie komfortu w trudnych czasach.

Luksemburczycy zaczęli poszukiwać sojuszników. To doprowadziło m.in. do zainicjowania utworzenia organizacji takich jak Unia Europejska (jej ojciec – Robert Schuman urodził się właśnie w Luksemburgu), OECD, NATO, ONZ, Benelux. Po latach inwazji i konfliktów, kiedy temu małemu, pragnącemu spokoju państwu, udało się odzyskać niepodległość, pragnienie wiecznej wolności było bardzo silne. Motto mieszkańców kraju brzmiało “chcemy pozostać kim jesteśmy” i żyje w ludziach do dziś. To prawdopodobnie mówi wiele o historii, nadziejach i pragnieniach obywateli.

Demokratyczne Wielkie Księstwo Luksemburga

Mieszkańcy Luksemburga chcą żyć w szczęśliwym kraju, stworzonym przez siebie. I przyjezdnych obcokrajowców oczywiście. Nie ma znaczenia kim i skąd jesteś. Jeśli mieszkasz w tym kraju, jesteś jego częścią. Ta szczera otwartość i tolerancja powoduje, że żadne osobiste preferencje nie mają znaczenia. Na przykład, w 2014 roku rząd zatwierdził małżeństwa jednopłciowe. Nie podjął jednak tej decyzji sam. Stało się to po głosowaniu, w którym 83% ludności poparła projekt.

Luksemburg ulica
Spacerując po stolicy Luksemburga można spotkać wiele pięknych i ciekawych obiektów

Wygląda na to, że Luksemburg jest w pełni demokratycznym państwem. Oficjalnie jest to jednak księstwo. I to nie byle jakie, bo Wielkie Księstwo. Swoją drogą jedyne na świecie. Aktualnie panujący Wielki Książę, Henri, ma 66 lat, a od 2000 roku mieszka ze swoją (pochodzącą z Kuby) żoną w pałacu książęcym. Chociaż jego funkcje są raczej reprezentacyjne, to od tamtej pory rządzi on krajem wraz z parlamentem i radą stanu. A wraz z nimi czerwony lew – symbol kraju, który można zobaczyć na licznych flagach i herbach. A propos flag, Luksemburg nie miał oficjalnej flagi przez bardzo długi czas. Obecna została zatwierdzona dopiero w 1997 roku. Nie jest zbyt unikatowa – trzy poziome linie: czerwona, biała, niebieska. Zupełnie jak ta holenderska, tylko dłuższa i z jaśniejszym odcieniem koloru niebieskiego. Warto wiedzieć 🙂

Luksemburg - flaga
Widok na Luxembourg City z punktu Gëlle Fra

Rekordy liczbowe Luksemburga

Zakończę już temat kolorów i płynnie przejdę do alkoholu. W Luksemburgu sprzedaje się bowiem najwięcej alkoholu na głowę. Czy naprawdę uporządkowani i spokojni Luksemburczycy piją tak dużo? A może to ich metoda na szczęśliwe życie? Nie do końca. W rzeczywistości mieszkańcy sąsiednich krajów, przy okazji licznych wizyt, zaopatrują się w znaczne ilości różnych trunków i zabierają zapasy do domów.

Luksemburg kawiarnia
Mała kawiarnia przy najfajniejszej windzie w mieście (więcej poniżej)

Nie sprawdziliśmy cen alkoholu, więc się nie wypowiem na ten temat. Znam natomiast ceny paliw i muszę przyznać, że jak na Europę są one bardzo dobre. A skoro o tym mowa, czy wiedzieliście, że w Luksemburgu jest najwięcej samochodów w przeliczeniu na mieszkańca? Wygląda na to, że ludzie tutaj zdecydowanie lubią prowadzić auta. Nie muszą też narzekać na ceny paliwa.

Luksemburg filharmonia
Zabytkowe BMW na placu w dzielnicy Kirchberg Plateau

Na podatki też nie. Luxemburg jest bowiem rajem podatkowym. Z tego powodu wiele dużych firm ma tutaj swoje siedziby. Sektor bankowy także korzysta – jest mocno rozwinięty i najprawdopodobniej zarządza sporymi sumami.

Luksemburg Kirchberg Plateau
Kirchberg (Plateau) jest główną dzielnicą biznesową w stolicy oraz lokalizacją siedzib instytucji Unii Europejskiej

Największa impreza w Luksemburgu

Wszyscy Luksemburczycy, bez względu na to, co robią i skąd pochodzą, obchodzą urodziny księcia 23-go czerwca. Jest to święto narodowe, podczas którego organizuje się wiele wydarzeń i zabaw. Z dniem tym powiązana jest jedna ciekawostka. Otóż żaden książę w historii się wtedy nie urodził. Była natomiast Księżna Charlotte, która przyszła na świat się 23-go stycznia. Było to w czasach kiedy urodziny władców obchodziło się zgodnie z ich prawdziwą datą urodzenia. Tyle, że styczeń był słabym momentem na huczne imprezy plenerowe. Dlatego świętowanie zostało przeniesione na czerwiec, kiedy to pogoda sprzyjała zabawom. I tak już zostało.

Luksemburg księżna Charlotte
Wielka Księżna Charlotte

Jak można łatwo zauważyć mieszkańcy Luksemburga cenią sobie komfortowe życie. Dlatego jeśli chcecie się z nimi spotkać i umówicie się na konkretną godzinę, pamiętajcie o śmiertelnie ważnej zasadzie: bądźcie punktualni! Chodzi tu bowiem o szacunek, kluczowy w tak różnorodnej społeczności.

most Adolfa Luksemburg
Most Adolfa – nad rzeką Petrusse – ma dwa piętra i 154 m długości

Luxembourg City

Zostało już wiele powiedziane na temat kraju, jego historii i mieszkańców. Dlatego teraz przyszła pora na stolicę, będącą największym miastem w Luksemburgu. Prawdopodobnie także najbezpieczniejszym miastem na świecie. Nazywana jest Luxembourg City lub raczej po francusku: Ville de Luxembourg, choć oficjalna nazwa to po prostu Luxembourg.

filharmonia Luksemburg
Napis ‘Luxembourg’ przed Filharmonią Luksemburską, znaną także jako Sala Koncertowa Wielkiej Księżnej Josephine – Charlotte (fun fact o budynku w video)

Zielone miasto

Tak jak cały kraj, główne miasto jest niezwykle ciekawe. Zlokalizowane w dolinie pomiędzy rzekami: Alzette i Petrusse, na kilku poziomach gruntu, daje możliwość przechodzenia w górę i w dół po pięknych schodach. Jeśli jesteście leniuchami możecie korzystać z ogólnodostępnych wind. Jedna z nich ma szklane ściany, dzięki czemu podczas jazdy można zobaczyć miasto z góry. Rewelacyjne doświadczenie! Zdjęcia możecie zobaczyć w galerii poniżej.

Jeśli zboczycie z głównych tras, warto pospacerować po parkach i licznych zielonych strefach. Stanowią one jedną trzecią powierzchni miasta! Każdy może znaleźć tu coś dla siebie.

Luksemburg
Luksemburg winda

Generalnie Luxembourg City nie jest zatłoczony. Pewnie dlatego, że żyje tu raptem 100 tysięcy osób. Co ciekawe, pochodzą one ze 170 krajów. Jak widać, prawdziwy mix kulturowy. Ale czego się spodziewać po Luksemburgu?

Mieszkańcy Luksemburga i ich luksusy

Ludzie żyją zarówno w nowej, jak i starej części miasta. Wszędzie mają dostęp do dobrego i bezpłatnego (!!) publicznego transportu i bezpłatnego (!!) WIFI. Turyści też 🙂 Gdy już połączycie się z internetem, możecie znaleźć wiele informacji na temat ciekawych miejsc do odwiedzenia. Choćby taką, że Stare Miasto oraz “przyklejona” do niego bardzo stara fortyfikacja zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1994 roku. Inna mówi, że Wielki Książę rezyduje w pałacu w centrum miasta. Poza tym warto zwrócić uwagę na liczne muzea i punkty histryczne, jak najbardziej warte odwiedzenia. No i oczywiście taras z niesamowitym widokiem. Jakiś luksemburski pisarz powiedział kiedyś, że to jest najpiękniejszy taras na świecie. Osobiście nie mogę się zgodzić z tym stwierdzeniem, ale piękny jest z pewnością.

Jeszcze trochę zdjęć Luksemburga

Nie napiszę dziś przewodnika po wszystkich atrakcjach Luksemburga, ale mogę zapewnić, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dokładam jednak jeszcze trochę zdjęć dla zainteresowanych 🙂

Podczas naszego pobytu w Luksemburgu udało nam się odwiedzić jedynie stolicę i jej bliskie okolice. Pozostała część kraju, mniej zabudowana, lecz równie ciekawa, musi poczekać na następną okazję.

Luksemburg

Jeśli macie pytania odnośnie Luksemburga – dajcie nam znać. Możliwe, że będziemy znali odpowiedzi 🙂

Myślami w Luksemburgu,
Aga


Więcej wpisów podróżniczych na blogu, a co nieco o nas w dziale o nas 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *